Doba covidová urychluje dobu digitální, ale přesto mám stále dojem, že jsme my tady v Česku v jakémsi online pravěku, pokud jde o „úřední“ záležitosti. Alespoň v porovnání třeba se severem Evropy nebo vyspělými východoasijskými zeměmi.

Ačkoli míra inflace v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě a je nad cílem České národní banky, přesto úroveň kolem 3,2 % nepředstavuje žádnou tragédii, nemá-li prudce vzestupný trend, a to v našem případě nemá. Pravdou však je, že inflace kolem 3 % bývá zpravidla typická pro období vysokého ekonomického růstu, a nás – stejně jako celý svět –potkala naopak bezprecedentní společenská a ekonomická situace provázená hospodářským propadem.

Stejně jako si začátečník na kapitálovém trhu někdy plete investování se spekulativním obchodováním, tak si může splést fyzická aktiva, například zlato, komodity, akcie s jejich deriváty, tedy různými cennými papíry z nich odvozenými. Jedněmi z nejrozšířenějších derivátů současnosti jsou tzv. CFD (Contract for difference, tedy rozdílové smlouvy). Pojďme se podívat, k čemu se využívají, respektive, jaký je rozdíl mezi nimi a například fyzickými akciemi. Vítejte v dalším díle praktického seriálu OX Czechia o rizicích retailového online obchodování na kapitálových trzích.

Volatilita ovládala trhy již před vypuknutím pandemie, která fluktuaci hodnoty nejen cenných papírů, ale i komodit nebo měn ještě posílila. Navzdory související hospodářské krizi přilákala situace na kapitálový trh nové retailové investory a obchodníky.
I přes stále přísnější regulaci v EU je zřejmé, že stále řada zájemců o nákup cenných papírů nezná dobře pojmy, které jsou důležité pro pochopení, jak dané nástroje a trhy fungují. „Proměnit“ tuto neznalost ve ztrátu je pak už jen hračka.