Globální akcie zatím neprožívají dobrý rok. První letošní pololetí patří vůbec k těm nejhorším v novodobé historii. Burzy v USA, Evropě či Asii propadly od ledna přibližně o pětinu. Červnový pokles byl smutnou třešničkou na dortu. Dosavadní průběh červencového obchodování ale dává naději...


Obliba spoření na důchod v takzvaném třetím penzijním pilíři (dobrovolný pilíř) v loňském roce mírně stoupla. Některý z penzijních fondů využívalo ke konci roku 2021 více než 4,4 milionu Čechů. Z toho přibližně dvě třetiny své peníze stále svěřovaly takzvaným transformovaným fondům penzijního připojištění.

Imigrace, obzvláště v masivním měřítku, budí vášně. Nejinak je tomu v případě přílivu válečných běženců z Ukrajiny. Obavy se zpravidla týkají možného negativního dopadu na trh práce v přijímající zemi. Česká republika dlouhodobě trpí nedostatkem pracovní síly, a tak důvody k takovým obavám jsou zcela bezpředmětné. A aktuální data z pracovního trhu to jen potvrzují.

Co začalo jako důsledek postcovidového oživení globální ekonomiky, v Evropě ještě zesílilo po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Původní termíny prognózující návrat inflace do původních mezí kolem dvou procent ještě koncem tohoto roku se odsouvají v čase. Znamená to, že kupní síla mezd v Evropské unii jako celku bude v letošním roce klesat.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů se v České republice od února 2021 nepřetržitě zvyšuje. Zatímco před rokem dosahovala 1,94 procenta, dnes (v březnu 2022) činí 4,62 procenta. Jde o nejrychlejší vzestup úrokových sazeb u hypoték v historii tuzemského sledování. Češi si zároveň na bydlení půjčují téměř nejdráž v celé Evropské unii, jak vyplývá z přehledu zpracovaného společností OX Czechia.