To koneckonců potvrzují i různé ukazatele na trhu, například indikátor napětí na trhu s nemovitostmi, který počítá UniCredit Bank. Ten se v září oproti srpnu snížil o 14 bodů na minus 0,42 procenta. To znamená, že se zúžila příležitost vydělávat na rozdílu relativně vysokých nájmů a nízkých úrokových sazeb. Hrubá roční výnosnost nájemného v Česku se v září snížila na 3,73 procenta, což po zohlednění předpokládané míry opotřebení nemovitostí (ve výši dvou procent) znamená, že čistá roční výnosnost dosáhla 1,73 procenta. A pokračující růst úrokových sazeb u úvěrů na bydlení v Česku ve srovnání s pomalým růstem nájmů bude ovšem způsobovat, že investice do domů či bytů určených k bydlení bude stále méně výhodná.[1]
Ceny nemovitostí za posledních několik let v Česku raketově vzrostly. Průměrný index nabídkových cen bytů se u nás od roku 2014 zvýšil o více než tři čtvrtiny, v Praze dokonce bezmála o sto procent. Jenže se zdá, že již nepůjde o tak výhodnou investici, a tak je čas poohlížet se po něčem jiném. V době nejvyšší inflace za posledních třináct let to ale vůbec nebude jednoduché.
Kam se tedy můžeme obrátit, když chceme na investici vydělávat, a přitom počítat se srovnatelnou mírou rizika jako v případě nemovitostí? V první řadě půjde o státní dluhopisy. Ke konci září činila úroková míra u desetiletých dluhopisů české vlády 1,9 procenta. To už je o 17 setin procentního bodu nad čistou roční výnosností u nájemného a o 16 setin procentního bodu než na konci srpna. Meziročně je to pak téměř o procentní bod více.*
A vzhledem k tomu, že Česká národní banka pravděpodobně provede v dohledné době ještě několikeré zvýšení svých základních úrokových sazeb, bude se atraktivita českých vládních dluhopisů i nadále zvyšovat.[2]
Zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou se už stihlo projevit u několika tuzemských bank v podobě růstu úrokových sazeb u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů, avšak stále jde o úrovně, které neporazí inflaci.
Ne že by některá aktiva nepřinášela od propadu trhů na jaře 2020 výrazné zhodnocení, to se týká akcií i celých akciových indexů, řady komodit nebo kryptoměn. *Tady jde však už o zcela jinou disciplínu. Zejména kryptoměnám by se měl investor hledající dlouhodobou jistotu vyhnout velkým obloukem, a to kvůli velkému riziku, který tento typ nástroje coby investičního aktiva v sobě obsahuje.[3]
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků
[1,2,3] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.
Anna Kühnová, jednatelka Ox Czechia
Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77.25 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.
Právní: OX Czechia s.r.o. je registrovaným vázaným zástupcem společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. a neuzavírá obchody s kótovanými akciemi mimo regulovaný trh se sídlem v členském státě Evropské unie nebo mnohostranný obchodní systém se sídlem v členském státě Evropské unie ve smyslu ust. § 16c, zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů., která je pod dohledem Kyperské komise pro cenné papíry (CySec) od CIF 242/14. OX Czechia s.r.o. je registrována také u České národní banky.
Obsah tohoto materiálu představuje marketingovou komunikaci společnosti OX Czechia s.r.o. Žádná z informací obsažených v tomto dokumentu není určena k tomu, aby představovala jakoukoli nabídku (nebo vyžádání nabídky) na koupi nebo prodeji jakékoli měny, produktu nebo finančního nástroje, k uskutečnění jakékoliv investice nebo na účast v jakékoli konkrétní obchodní strategii. Tyto informace se dodávají pouze pro marketingové a/nebo informační účely, a ne jako forma investičního poradenství. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Tam, kde se nacházejí prohlášení o vývoji v budoucnu, taková prohlášení by mohly být údaje získané v důsledku simulované výkonnosti v minulosti nebo budoucích výsledků na základě současných očekávání, odhadů, prognóz, názorů a nesmí se v ně klást nepřiměřená důvěra. Skutečné události nebo výsledky nebo skutečné výsledky se mohou podstatně lišit od skutečností nebo výsledků uvedených v takových výhledových prohlášeních.