Když jsem v srpnu napsala, že program zajištění úspor vůči znehodnocení formou Protiinflačního dluhopisu Republiky je zásadním konkurencí pro spořící účty u bank, vyvolala jsem tím velkou odezvu a pro mne i trochu překvapivě namířenou proti tomuto produktu.
Jak už to tak v diskusích bývá, chyběla fakta a často i logické argumenty. Rozhodla jsem se proto podívat se na spořící a termínované účty a jejich aktuální úročení u větších českých bank, které jsem seřadila podle počtu klientů. Pro úplnost dávám celou tabulku.
Základní srovnání: zatímco Protiinflační dluhopis Republiky by nyní vynesl 4,1 procent čistého výnosu ročně, pak spořící či termínovaný vklad v bance se pohybuje nejčastěji o řád níže, tedy mezi 0,1-0,4 %. V jednom specifickém případě by dosáhl maximální výše 2,3 % (ovšem před zdaněním a za podmínky minimální výše vkladu 1 milion korun na 10 let). V naprosté většině se však úročení českých bank na spořících i termínovaných účtech nedostane přes 1 %, a to bude ještě zdaněno 15 % a sraženo o případné poplatky nebo náklady jiných podmínek.
Protiinflační dluhopis Republiky je oproti tomu úročen aktuální mírou inflace (ročního indexu spotřebitelských cen) a jeho výnos nepodléhá zdanění. Investor ani neplatí poplatky a co je asi nejdůležitější, bez sankce a s výnosem může v roční periodicitě dluhopis prodat, přestože jsou tyto cenné papíry upsány na období 6 let.
Nechci tady hodnotit, zda se od státu jedná či nejedná o férovou konkurenci, nebo rozebírat obchodní politiku bank, které zvyšují úroky na úvěrové straně, zatímco u vkladů zjevně nahoru nepospíchají.
Faktem je, že pro konzervativního střadatele, který se vyhýbá rizikovým aktivům, respektive aktivnímu investování vůbec, tu s dluhopisem Republiky vyrostla nová smysluplná alternativa vůči tradičnímu spořícímu nebo termínovanému účtu.
Anna Kühnová, jednatelka Ox Czechia
Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77.25 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.
Právní: OX Czechia s.r.o. je registrovaným vázaným zástupcem společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. a neuzavírá obchody s kótovanými akciemi mimo regulovaný trh se sídlem v členském státě Evropské unie nebo mnohostranný obchodní systém se sídlem v členském státě Evropské unie ve smyslu ust. § 16c, zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů., která je pod dohledem Kyperské komise pro cenné papíry (CySec) od CIF 242/14. OX Czechia s.r.o. je registrována také u České národní banky.
Obsah tohoto materiálu představuje marketingovou komunikaci společnosti OX Czechia s.r.o. Žádná z informací obsažených v tomto dokumentu není určena k tomu, aby představovala jakoukoli nabídku (nebo vyžádání nabídky) na koupi nebo prodeji jakékoli měny, produktu nebo finančního nástroje, k uskutečnění jakékoliv investice nebo na účast v jakékoli konkrétní obchodní strategii. Tyto informace se dodávají pouze pro marketingové a/nebo informační účely, a ne jako forma investičního poradenství. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Tam, kde se nacházejí prohlášení o vývoji v budoucnu, taková prohlášení by mohly být údaje získané v důsledku simulované výkonnosti v minulosti nebo budoucích výsledků na základě současných očekávání, odhadů, prognóz, názorů a nesmí se v ně klást nepřiměřená důvěra. Skutečné události nebo výsledky nebo skutečné výsledky se mohou podstatně lišit od skutečností nebo výsledků uvedených v takových výhledových prohlášeních.